Tarayıcı Nasıl Çalışır

Tarayıcı Nasıl Çalışır

Tarayıcı Nasıl Çalışır.

Her iş yerinin vazgeçilmezi haline gelen tarayıcı. Tarayıcı, ofisteki işlerimizi o kadar kolaylaştırıyor ki, kullanıp geçiyoruz sadece. Ama o, bizim hayatımızı kolaylaştırırken, arka planda kendi içinde o kadar çok şey yaşıyor ki, aşağıda okurken anlayacaksınız ne demek istediğimi. Tarayıcı nasıl çalışır sorusuna cevap verirken aynı zamanda fotokopi makinesi nasıl çalışır sorusuna da cevap vermiş olacağız aslında, çünkü fotokopi makinesi de önce tarama yapıyor, daha sonra hafızasında biriktirdiği verileri çok hızlı bir şekilde yazıcıya döküyor.

Bu makalemde maalesef tarayıcı nasıl kullanılır sorusuna yanıt veremeyeceğim, çünkü bu makaleyi yazmaktaki amacım nasıl çalıştığı hakkındadır.

Cep telefonunu tarayıcı olarak kullanmak mümkün müdür?

Günümüzün teknolojisi çok fazla gelişmiş olduğu için bugünün akıllı telefon özellikleri ile, ofisinizde tarayıcı yoksa bile telefonu tarayıcı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece bir uygulama indirmek ve telefonunuza kurmak olacaktır. Bu uygulamalardan benim sık kullandığım bir tanesi Google Plasy Store‘dan indirebileceğiniz CamScanner uygulamasıdır.

Bu uygulamayı kurduktan sonra, telefonunuzun kamerası ile fotoğrafını çekeceğiniz evrağın, taranmış gibi düzeltip isterseniz .pdf isterseniz .jpg olarak telefonunuza kaydedip mail atabilirsiniz. Bunu yaparken görüntü kalitesinde bir kayıp yaşanmaması ise ayrıca bir artıdır. Çözünürlük açısından tamamen cep telefonunuzun kamerasının çözünürlüğüne bağlıdır.

Ofisteki Tarayıcılar Nasıl Çalışır?

Sanırım artık hemen hemen her ofiste bulunan tarayıcıların nasıl çalıştığı konusuna gelme zamanı. 🙂 En basit anlatımıyla tarayıcılar, düz bir yüzeydeki görselin dijital ortama taşınması için yapılmıştır diyebiliriz. Tarayıcı nasıl çalışır sorusuna cevap verebilmek için, öncelikle içeriğini çok iyi anlamak lazım. Teknik olarak tarayıcı ayna ve objektiflerden oluşmaktadır. Taranacak olan yüzey tarayıcının cam yüzeyine yüzü aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir ve üzerine ışık yönlendirilir. Görüntü üzerine gelen  direk ışık karşılıklı olarak yerleştirilen aynalardan yansıdıktan sonra ışık direk olarak CCD matrikse yönlendirilir, bu matriks ışığı elektronlara dönüştürür ve elektronları bilgisayara gönderir. Bilgisayara önceden kurulu olan tarayıcı yazılımı bu elektronları toplar ve veri haline getirdikten sonra o verileri düzgün bir şekilde ekrana yansıtır. Tarayıcı yazılımında taranan görselin çözünürlüğünü de ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimlerde tarayıcı hangi parçalardan ibaret olduğunu görebilirsiniz.

Tarayıcı hangi parçalardan ibarettir.
Tarayıcı hangi parçalardan ibarettir.

Tarama akışını da bu alttaki resimle anlatmaya çalıştım.

Tarama İşleminin Akış Şeması
Tarama İşleminin Akış Şeması

İyi okumalar.