Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Köy hayatını tercih ettiniz, ama sıcak su meselesini nasıl halledersiniz? Güneş paneli nasıl çalışır sorusuna cevabımızı öğrenin ve bu sistemi kendiniz için köydeki evinize kurun.

Sıcak suyu nasıl elde ebebiliriz?

Merkezi ısıtma sistemi mi kursak acaba? Bu çok pahalı olabilir. Odun, kömür ve saire, bunlar da çözüm değil. Direk cevabı söylüyorum size, sıcak suyu elde etmeniz için güneş panellerinden yayarlanmanız gerekiyor.

Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi neden ibaret?

Güneş enerjisi ve güneş panellerinden elde edilecek sıcak su sistemi zor bir sistem sayılmaz. Genel olarak ışık toplayıcılar (paneller) ve biriktirici ve rezervuardan ibarettir. Su ısıtma çalışma prensibinde her kese çok bilinen sistem kullanılmaktadır, bu sistem ‘sera’ sistemidir. Yani güneş ışınları şeffaf camdan geçerek ısı enerjisine dönüştükten sonra kapalı alandan çıkamıyorlar. Hidrolik sistemde ise ‘termo sifon’ efekti çalışmaktadır. Su ısındıktan sonra yukarı çıkar ve üstteki soğuk suyu ısıtıcıya doğru iter. Gördüğünüz gibi burada pompaya ihtiyaç kalmamaktadır. Ayrıca yakalanan güneş ışınları enerjiye dönüştürülür ve uzun zaman içeride kaldığı için tekrar kullanılmaya müsaittir.

Güneş Su Isıtıcısı
Güneş Su Isıtıcısı

1 — şamandıra tipli klape;
2 — biriktiricinin drenaj borusu;
3 — rezervuara soğuk su iletme borusu;
4 — biriktiricinin ısı izolasyon kutusu;
5 — soğuk su borusu ekleme;
6 — vanalara soğuk su iletme borusu;
7 — vanalara sıcak su iletme borusu;
8 — biriktiriciye sıcak su iletme borusu;
9 — toplayıcılar (paneller);
10 — boşaltma vanası;
11— sisteme su doldurma vanası;
12 — toplayıcı (paneller)in sıcak borusu;
13 — biriktirici besleyici borusu;
14 — rezervuar;
15 — rezervuarın drenaj borusu.

Isıtıcının Hidrolik Sistemi
Isıtıcının Hidrolik Sistemi

1 — güneş toplayıcısı (panel);
2 — güneş toplayıcısı (panel)in sıcak borusu;
3 — biriktiriciden sıcak suyun çıkış borusu;
4 — rezervuarın drenaj bourus;
5 — güneş toplayıcısı (panel)inin drenaj borusu;
6 — şamandıra tipli klape;
7 — rezervuar;
8 — rezervuara soğuk su giriş borusu;
9 — toplayıcıyı besleme borusu;
10 — su borusu;
11 — vanalara soğuk su iletme borusu;
12 — vanalara sıcak su iletme borusu;
13 — güneş toplayıcısı (panel)in soğuk su borusu.

Güneş toplayıcısı (panel)
Güneş toplayıcısı (panel)

Güneş Paneli Nasıl Çalışır

Güneş paneli resimde görebileceğiniz parçalardan ibarettir.

Güneş Paneli
Güneş Paneli

1 – cam;
2 – kasa (çelik köşebent);
3 – dip (sunta 5mm kalınlıkta);
4 – 7 – panel kutusunun duvarları (120x25mm ahşap);
5 – çelik köşeler (20х2,5 мм);
6 – çelik köşeler;
8 – dibin güçlendirilmesi ahşap parça 50х30 мм;
9 – ekleme hortumu;
10 – radiatör borusu;
11 – radiatör alış borusu;
12 – radiatör sabitleme kelepçesi;
13 – ısı yansıtıcı (çinko demir);
14 – ısı izolasyonu (köpük, cam – veya cüruf yünü).

Güneş paneli borulardan ibaret bir nevi radyatör gibidir, bu radyatör ahşap sandık içine yerleştirilmiş ve bu sandığın üstü cam ile kaplı olduğunu düşünün. Su giriş ve çıkışları için 1 veya 3/4 inç (19mm), panel radyatörü için ise daha ince borular kullanınız mesela 16×1,5mm. Bu borulardan 1 adet panel için 15 adet lazım olacaktır, boruların uzunluğu ise 1600mm.

Panelin sandığı ise ahşaptan yapılmış olup, 25x35x120mm ahşap parçalardan birleştirilebilir. Sandığın dibi ise köpük veya cürüf yünü ile izole edildikten sonra çelik paslanmaz sac ile kapatılır, üzerine ise radyatör konulur. Radyatör ise çelik kelepçelerle sabitlenir.

Daha sonra radyatör boruları ve dip paslanmaz sac mat siyah boya ile boyanır. Sandık ise dışarıdan açık renkli bir boya ile boyanır ki, ısı kaybı yaşanmasın. Cam ise sıkıca silikonlarla kenarlardan sıkılarak monte edilir. Böylece içerideki ısı hapsedilmiş olur.

Su depolaması için 200 veya 400 litrelik çelik variller kullanılabilir, rezervuar için 30-40 litrelik çelik bidon kullanmanız lazım. Akşam veya güneşin kapalı olduğu saatlerde suyun soğuyup sistemin sıcak suyu ters yönde çevirmemesi için, valf kullanmanız ve bu valfın akşamları kapatılmış olması gerekiyor.

Panellerin montajını güney cephede 45 derece açı ile yapılması gerekiyor. Ayrıca panellerin çatının bir parçası gibi olmasında büyük fayda vardır.

Böylece güneş ışınları panellerin içinde toplanıyor ve sistemin içindeki suyu ısıtıyor. Yazın özellikle dikkat etmeniz gereken konu ise, sistemin banyo veya mutfakta sıcak ve soğuk su vanalarının olmasına dikkat etmenizdir. Sebebi yaz günlerinde su sıcaklığı 75 dereceye kadar çıkabilir, soğuk su ile harmutlanıp kullanıldığında ne size ne de sisteme zararı dokunacaktır.